TEMA



Gyrodactylus salaris
Desinfisering av fiskeutstyr
Lakseoppdrett
Nasjonale laksefjorder og laksevassdrag
Fang og slipp
Verdien av laksefiske
Kalking
Fangststatistikk
Fiskeforskrifter
Foredrag
Fisketurisme
Lokal driftsplanbasert forvaltning
Kultivering
Vassdragsregulering
Laksefiske på Island
Laksefiske i Skottland

 

 

Information i English
 
 
 
Pressemelding 13/8 2010:

Mer lakselus på Vestlandet!

Økt trussel for villaks og sjøørret

Oppdrettsnæringens lusetall for juli måned viser en dobling av antall voksne hunnlus i Sogn og Fjordane og en 50 % -økning i Hordaland sammenliknet med kriseåret 2009. Spesielt for sjøørreten som nå er på sommerbeite i fjordene, er dette svært alvorlig.

I Hordaland var det i juli 0,6 voksne hunnlus per fisk i snitt. I Sogn og Fjordane var det 0,4 voksne hunnlus i snitt. Dette er mer enn en dobling fra juni og også en 100 % -økning sammenliknet med juli i fjor. Norske L akseelver har allerede fått bekymringsmeldinger fra flere av sine medlemselver om en økning i lusemengden på villfisk fanget i elvene, og tallene fra oppdrettsnæringen bekrefter at lusemengden langs vestlandskysten nå er kraftig økende.

– De høye lusetallene på Vestlandet bekrefter at lakselusproblemet ikke er løst. Med over 1000 ganger flere oppdrettslaks enn villaks i sjøen vil smittepresset av lakselus være over tålegrensen for villfisken i svært mange deler av Norge , sier Torfinn Evensen daglig leder i Norske Lakseelver.

Sjøørreten svært sårbar for lakselus

Sjøørreten, som har sommeroppholdet sitt i fjorder og kystnært farvann, er spesielt plaget av de høye lusetallene. For mindre sjøørret vil et mindre antall lus være direkte dødelig, og større luseangrepet fisk vil søke mot ferskvann tidligere enn normalt. Resultatet kan bli liten og mager fisk, med reduserte evner til å føre arten videre. For villaksen vil lakselusa på ny være en dødelig trussel for lakseungene til våren når de vandrer ut i havet.

Høye lusetall i fylker med svake villaksbestander

Lusetellingene i juli viser at lusetallene går betydelig opp fra juni også i de andre fylkene. Luseproblemet forsterkes ved at mengden lakselus er størst på vestlandet der de ville lakse- og sjøørretbestandene fra før av sliter mest. Her er det innført fiskeforbud i mange elver fordi bestandene er truet og ikke tåler beskatning. Da må også oppdrettsnæringen ta ansvar for å bevare villaksen ved å redusere lusepresset.

Behov for lukkede oppdrettsanlegg i sjø

Lakselusa er en parasitt med frittsvevende larvestadier i sjøen. Så lenge oppdrettslaksen produseres i åpne mærer med fri vanngjennomstrømning, vil det være umulig å hindre at fisk blir smittet med lakselus. Like umulig vil det være å hindre at oppdrettslaksen sprer unormalt høye mengder lus over på villaks og sjøørret. Det eneste tiltaket som vil gi effekt på lang sikt er å isolere oppdrettslaksen fra villfisken ved å innføre krav om lukkede merder. I et lukket system vil oppdrettsfisken forsynes med vann som pumpes opp fra lakselusfrie dyp. Norske Lakseelver mener derfor at lukkede merder må erstatte dagens åpne oppdrettsanlegg. Dette er et krav politikere og fiskerimyndighetene må stille til oppdrettsindustrien for at den skal kunne bli bærekraftig på sikt.

Kontaktinfo:

Torfinn Evensen, Daglig leder: 45 02 16 37 eller torfinn@lakseelver.no
Erik Sterud, Prosjektleder: 99 25 98 59 eller erik@lakseelver.no

 

"Med 1000 ganger flere oppdrettslaks enn villaks i sjøen, vil smittepresset av lakselus være over tålegrensen for villfisken i svært mange deler av Norge."

 

 

 

 

 

 

"Det er umulig å hindre at oppdrettslaksen sprer unormalt høye mengder lus over på villaks og sjøørret for uten ved bruk av lukkede anlegg."